wyszukiwarka-chomikuj.com

Wyszukaj dowolny plik z chomikuj.pl:

 

Skargi do UE przy sprawie chomikuj.pl

W połowie poprzedniego już, 2015 roku, miał miejsce nieco zaskakujący wyrok krakowskiego sądu w sprawie nielegalnego udostępniania 3 polskich filmów w serwisie chomikuj.pl (zobowiązał on do samodzielnego przeszukiwania przez chomikuj.pl określonych treści, serwis się odwołał od postanowienia sądu). Wyrok sądu drugiej instacji jeszcze nie zapadł, jednak sytuacja robi się coraz "ciekawsza".

Czytaj więcej...

Aplikacja mobilna Chomikuj

Dzisiaj zostaną opisane dwie przydatne rzeczy dla użytkowników chomikuj.pl, a mianowicie aplikacja mobilna oraz program ChomikBox. Jak sama nazwa wskazuje, aplikacja wydana przez serwis Chomikuj ma na celu ułatwienie korzystania z serwisu poprzez smartfon czy tablet. Jest darmowa, dostępna dla Androida, iOS oraz Windows. Umożliwia ona między innymi wyszukiwanie (dla niezalogowanych pozostaje opcja wyszukania pliku na wyszukiwarka-chomikuj.com), przeglądanie i pobieranie plików.

Czytaj więcej...

Edycja profilu na chomikuj

Dzisiejszy wpis ma formę mini poradnika, który podpowie jak można edytować i ulepszyć swój profil w serwisie chomikuj.pl. Są to operacje przydatne zwłaszcza użytkownikom którzy decydują się na przechowywanie i/lub udostępnianie plików poprzez swojego chomika. W opcjach podstawowych konta mamy pięć zakładek - widocznych na poniższym zdjęciu. Możemy tam zamieścić różne informacje na temat naszego profilu, zmienić ustawienia przeglądania i udostępniania, listę blokowanych użytkowników czy hasło.

Czytaj więcej...

Wyrok sądu niekorzystny dla chomikuj

W maju tego roku krakowski Sąd Okręgowy wydał bezprecedensowy wyrok - zobowiązał serwis Chomikuj.pl do comiesięcznego wyszukiwania 3 filmów (Świra, Katyń i Wenecja) w wyszukiwarce Google i bing; jeśli na pierwszych 5 stronach pojawi się wynik z chomikuj.pl, wówczas dostęp do niego ma być zablokowany.
Wyrok jest nieprawomocny, na razie nie ma wiadomości co przebiegu odwołania, jednak jest to bardzo interesujące. Uprawomocnienie takiego wyroku mogłoby stworzyć kuriozalną sytuację, w której dostawca hostingu (przestrzeni dyskowej) jest zobowiązany do samodzielnego kontrolowania legalności treści zamieszczanych przez użytkowników.

Czytaj więcej...

Czy korzystanie z chomikuj jest legalne?

Często pada takie pytanie, w tym wpisie zostanie wyjaśnione co jest zgodne z polskim prawem, a co nie (aczkolwiek nie jest to opinia prawnicza). Musimy na początku wyjaśnić co rozumiemy pod pojęciem "korzystania". Jeśli chodzi o pobieranie plików z chomikuj.pl jest ono generalnie dozwolone, pod warunkiem dozwolonego użytku osobistego. Polega ono na korzystaniu z już rozpowszechnionego utworu (np. filmu lub piosenki) do celów ściśle osobistych, przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego. Warto wspomnieć iż z zasady dozwolonego użytku osobistego są wyłączone wszelkie programy komputerowe, chyba że licencja wskazuje inaczej.
Natomiast udostępnianie materiałów do których nie mamy praw jest złamaniem prawa i może powodować sankcje karne. Powstaje pewnego rodzaju paradoks - nawet pomimo „pirackiej” kopii danego utworu, jej pobranie nie powoduje pociągnięcia do odpowiedzialności osoby pobierającej.

Czytaj więcej...