wyszukiwarka-chomikuj.com

Wyszukaj dowolny plik z chomikuj.pl:

 

Skargi do UE przy sprawie chomikuj.pl

W połowie poprzedniego już, 2015 roku, miał miejsce nieco zaskakujący wyrok krakowskiego sądu w sprawie nielegalnego udostępniania 3 polskich filmów w serwisie chomikuj.pl (zobowiązał on do samodzielnego przeszukiwania przez chomikuj.pl określonych treści, serwis się odwołał od postanowienia sądu). Wyrok sądu drugiej instacji jeszcze nie zapadł, jednak sytuacja robi się coraz "ciekawsza".

Na razie efektem jest złożenie dwóch skarg o niewłaściwe wdrożenie przepisów UE przez Polskę.

Chodzi tutaj o dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie niektórych aspektów prawnych usług społeczeństwa informacyjnego. Konflikt dotyczy obowiązku monitorowania treści przez usługodawcę - ogólnie nie ma takiego obowiązku, a nasze polskie przepisy idą jeszcze dalej - zabraniają takich praktyk - usługodawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności tylko wtedy, gdy otrzyma powiadomienie o naruszeniu prawa i nic z tym nie zrobi. W świetle unijnych przepisów wystarczy, gdy serwis internetowy wie o faktach lub okolicznościach, która jasno dowodzą faktu łamania prawa przez użytkowników.

Jakie będzie finał?

Na razie trudno powiedzieć, jednak sporo ludzi będzie z pewnością wypatrywać rozwiązania tej kwestii. Monitoring i kontrola treści w internecie to niezwykle kontrowersyjne zagadnienie. Ostatnio bardzo ciekawą informację podał spiersweb.pl - w 2015 roku Google otrzymało niemal 560 milionów zgłoszeń o usunięcie linków do różnych stron z wyników wyszukiwania, w Polsce pod tym względem jak ławo się domyślić przodował serwis chomikuj.pl - około 7 milionów zgłoszeń o "pirackich linkach". Jeśli chodzi o same skargi, KE może wydać wiążącą opinię mającą na celu naprawienie "błędów" przez Polskę. Szczegółowo tą sprawę opisała Gazeta Prawna.
e-max.it: your social media marketing partner