wyszukiwarka-chomikuj.com

Wyszukaj dowolny plik z chomikuj.pl:

 

Wyrok sądu niekorzystny dla chomikuj

W maju tego roku krakowski Sąd Okręgowy wydał bezprecedensowy wyrok - zobowiązał serwis Chomikuj.pl do comiesięcznego wyszukiwania 3 filmów (Świra, Katyń i Wenecja) w wyszukiwarce Google i bing; jeśli na pierwszych 5 stronach pojawi się wynik z chomikuj.pl, wówczas dostęp do niego ma być zablokowany.
Wyrok jest nieprawomocny, na razie nie ma wiadomości co przebiegu odwołania, jednak jest to bardzo interesujące. Uprawomocnienie takiego wyroku mogłoby stworzyć kuriozalną sytuację, w której dostawca hostingu (przestrzeni dyskowej) jest zobowiązany do samodzielnego kontrolowania legalności treści zamieszczanych przez użytkowników.

Obecne przepisy

Zgodnie z art. 15 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną dostawca usług nie ma obowiązku sprawdzania przechowywanych danych. Nie dotyczy to tylko plików - również są to wypowiedzi czy komentarze, które mogą naruszać prawo.
Jak słusznie zauważył Maciej Maj z di.com.pl, jest to niepokojące gdyż wprowadza coś w rodzaju reguły iż serwis internetowy ma stale monitorować publikowane przez Internautów treści (brzmi znajomo - chyba każdy pamięta ACTA). Łatwo sobie wyobrazić do czego by to doprowadziło w sytuacji portalu chomikuj, gdzie w ciągu minuty jest przesyłanych zapewne kilkaset, jak nie więcej plików. Oczywiście, aby do tego zmusić właścicieli portalu, musi zostać wydany prawomocny wyrok na konkretne filmy, jednak łatwo się domyślić co by zrobiły inne wytwórnie i stowarzyszenia gdyby ten wyrok się uprawomocnił.

e-max.it: your social media marketing partner